Problemy z układem nerwowym mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Wiele problemów z układem nerwowym wiąże się z niedoborami witamin. Witaminy z grupy B mają duże znaczenie dla prawidłowego działania układu nerwowego, dlatego właśnie kompleks witamin B jest polecany osobom, które mają objawy wskazujące na zaburzenia układu nerwowego.

Zaburzenia pracy układu nerwowego

Jakie są najczęstsze objawy, wskazujące na zaburzenia układu nerwowego? Są to przede wszystkim objawy związane z problemami z koncentracją, problemami ze snem, zawrotami głowy, drażliwością, depresją, a w poważniejszych sytuacjach dojść może to apatii, otępienia, zaburzeń związanych z układem ruchu czy widzeniem. Nawet ogólne osłabienie i kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją powinny być dla nas alarmujące – w takiej sytuacji należy jak najszybciej zacząć przyjmować kompleks witamin B.

Bowiem to właśnie witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego i to na ich brak cierpi wiele osób. Witaminy B nie są syntezowane w organizmie, wyjątkiem jest niacyna, ale jest ona wytwarzana w bardzo małych ilościach, które nie są w stanie pokryć zapotrzebowania na ten składnik mineralny.

Źródła witaminy B

Dlaczego tak wiele osób cierpi na niedobory witamin z grupy B? Znajdują się ona w wielu pokarmach, ale nie wszyscy przyjmują je w odpowiedniej ilości. Największym źródłem witamin z grupy B są orzechy, które bogate są także w zdrowe kwasy tłuszczowe. Witaminy z grupy B można znaleźć także w fasoli oraz szpinaku. Mięso drobiowe jest również źródłem witamin z tej grupy, ale tylko jeśli pochodzi z drobiu hodowanego na wolnym wybiegu, zwierzęta hodowane w sposób przemysłowy mają mniej witaminy B w swoim mięsie. Najbogatszym i najlepiej przyswajalnym źródłem witamin B jest wątróbka – drobiowa, wieprzowa lub wołowa. Niestety, ale nie cieszy się ona popularnością i mało osób po nią sięga, chociaż powinna na stałe wejść do naszego jadłospisu, jeśli chcemy zapewnić sobie odpowiedni poziom witamin z grupy B.

Wiele osób decyduje się przyjmować kompleks witamin B, które zawiera wszystkie osiem witamin wchodzących w skład tej grupy. Przyjmowanie suplementów z witaminami B na pewno jest dobrym wyborem dla osób, które z różnych względów rzadko sięgają po bogate w te witaminy pokarmy. Dzięki temu mogą mieć pewność, że ich dieta jest wystarczająco bogata w witaminy z grupy B.