Czy nadmiar ZMB6 może być niebezpieczny? Niestety jak w większości każdej przesady, niestety i w przypadku nadmiernych ilości tego suplementu można sobie zaszkodzić.

ZMB6 to suplement mineralno-witaminowy stosowany szczególnie przez sportowców i kulturystów, którzy należą do grupy osób ze zwiększonym zapotrzebowaniem na cynk, magnez i witaminę B6. Nadmierny stres oksydacyjny oraz intensywne treningi powodują znaczne straty tych cennych pierwiastków, dlatego też ich uzupełnianie dla wielu osób staje się konieczne.

Jak wykazują badania, ZMB6 nie wykazuje skutków ubocznych wówczas, gdy stosowane jest zgodnie z zaleceniami. Niebezpieczeństwo stosowania preparatu pojawia się jednak wówczas, gdy stosujemy go w zbyt dużych ilościach, co prowadzi do nadmiernego nagromadzenia się cynku, magnezu i witaminy B6 w organizmie. Głównym problematycznym składnikiem jest cynk.

Wśród głównych działań niepożądanych związanych z nadmiernym spożyciem ZMB6 wymienić należy zawroty głowy spowodowane nadmiernie wysoką ilością cynku mineralnego. Cynk jako minerał śladowy, jest nam potrzebny w wyjątkowo niewielkich ilościach, a jego nieoceniona rola w poprawie funkcji układu immunologicznego oraz wsparciu dla naturalnego wzrostu mięśni wymaga jedynie ograniczonych ilości tego pierwiastka. Jak wynika z badań, do innych skutków ubocznych stosowania suplementu w nadmiarze zaliczyć można również drażliwość żołądka, nudności oraz wymioty. W przypadku nadmiernego spożycia cynku, pierwsze z powyższych objawy mogą pojawić się już po około 30 minutach od spożycia. Zalecana dla dorosłych dzienna dawka cynku wynosi 40 mg, a ZMB6 z reguły zawiera go około 30 mg – pozostałą ilość powinniśmy dostarczyć ze składnikami diety.

Do działań niepożądanych nadmiernego spożycia ZMB6, zwłaszcza, jeżeli przekraczamy dawkę 100 mg cynku dziennie przez dłuższy czas, można zaliczyć zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty. Jak wynika z badań, ryzyko to może zwiększyć się nawet dwukrotnie, jeżeli przekraczamy zalecane dawki przez 10 lat lub więcej.

Do problematycznych kwestii stosowania ZMB6 można zaliczyć również reagowanie suplementu na składniki niektórych leków. Cynk może przykładowo ograniczać wchłanianie antybiotyków, dlatego warto wcześniej skonsultować jego spożycie z lekarzem, zwłaszcza, że jest pierwiastek może reagować z antybiotykami które zawierają tetracyklinę, lewofloksacynę, cyprofloksacynę, ofloksacynę, moksifloksacynę, gatifloksacynę, enoksacynę, norfloxacynę i sparfloxacynę.

Każdy suplement oraz leki zaleca się stosować według wytycznych na opakowaniu lub określonych przez lekarza.