Ludzki organizm jest bardzo skomplikowany i żeby wszystkie “trybiki” chodziły prawidłowo, należy zadbać o odpowiednią dietę. Witaminy D3 + K2 są w diecie wielu osób pomijane, szacuje się, że nawet 90% osób w Polsce może cierpieć na ich niedobory! Są one z punktu widzenia naszego zdrowia niezwykle ważne, szczególnie jeśli chodzi o zapobieganie osteoporozie.

Osteoporoza przez lata była łączona z koniecznością spożywania dużej ilości wapnia, które jest budulcem dla kości. Jednakże liczne badania wskazywały na dziwną zależność – w krajach, takich jak Francja czy Włochy, gdzie spożywa się wiele mleka oraz serów różnego rodzaju, problem osteoporozy wcale nie był mniejszy niż w miejscach, gdzie dieta jest bardziej uboższa w produkty bogate w wapń. Dopiero z czasem odkryto zależności pomiędzy witaminami D3 + K2 oraz osteoporozą.

Dostarczanie budulca dla kości

Witamina D na pewno znana jest każdemu, kto ma dzieci. Podawane jest ona bowiem już noworodkom i ma zapobiegać krzywicy. Wpływa także poprawnie na stawy, ale także na wzmocnienie kości i zwiększenie ich gęstości. Można wręcz powiedzieć, że “współpracuje” ona z wapniem na tej płaszczyźnie. Żeby jednak dostarczyć wapń do kości potrzebna jest witamina K2, a konkretniej – zdolność witaminy K2 do regulowania białka MPG, które odpowiedzialne jest na transport wapnia do kości. Bez odpowiedniego poziomu białka MPG w organizmie dochodzi do tzw. paradoksu wapnia. Jest to sytuacja, w której wapnia jest wystarczająco dużo dla kości, ale nie jest ono transportowane do nich, tylko zaczyna odkładać się w naczyniach krwionośnych, doprowadzając do zwężenia ich światła, a w rezultacie do miażdżycy.

Suplementacja D3 + K2

Suplementacja witamin D3 + K2 jest bardzo ważna, bo dostarczenie ich sobie w codziennej diecie jest bardzo trudne. Są to witaminy, które syntezowane są w organizmie, ale nie w wystarczającej ilości. Dlaczego? Jest kilka powodów:
● żywność produkowana w sterylnych warunkach pozbawiona jest bakterii, które w jelitach syntezują witaminę K2;
● nasza szerokość geograficzna nie zapewnia całorocznego dostępu do słońca w odpowiedniej ilości, a tym samym nie zapewnia odpowiedniej dawki witaminy D;
● nawet lekko opalona skóra oznacza znaczny spadek syntezy witaminy D;
● wiele osób na co dzień stosuje filtry przeciwsłoneczne w obawie o starzenie się skóry oraz czerniaka, tym samym całkowicie blokują syntezę witaminy D.

Stosowanie suplementów z zestawem witamin D3 + K2 jest więc najlepszym sposobem na to, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom tych dwóch składników.